czwartek, 27 czerwca 2013

Uzbeckie tkaniny dekoracyjne.

Uzbeckie tkaniny dekoracyjne od jakiegoś czasu są bardzo popularne w dekoracji wnętrz na całym świecie. Może się w nich zakochać każdy kto je tylko zobaczy, kto jest koneserem piękna i egzotyki.
Te ręcznie haftowane tkaniny dekoracyjne zwane suzani 
produkowane są od wieków w Uzbekistanie głownie w takich ośrodkach jak Samarkanda,Buchara czy region gór Nurackich. Różniące się kolorem, motywem wzoru czy rodzajem szwu 
zależnie od miejsca,w którym powstają .
Tradycja produkcji tych tkanin sięga jak się wydaje swoimi korzeniami jeszcze czasów perskich ,stąd ich bogactwo motywów i tematyka głownie roślinna.Haftowane kwiaty tulipanów,goździków,owoce granatu,jabłoni,migdałowce niczym kobierce roślinne w tajemniczych wschodnich ogrodach spowijają szczelnie tkaniny na podłożu bawełniano- jedwabnym lub bawełnianym.Surowca do produkcji dostarczały plantacje bawełny ,która od wieków jest uprawiana w Uzbekistanie .W kulturze ludowej służyły do dekoracji ścian,do zaścielania łóżek, zasłony czy jako obrusy na stoły,tradycja wciąż żywa i obecna współcześnie.

                                             Tradycyjnie haftowane  suzani

                                                         suzani na poduszce


Obok suzani znana jest inna uzbecka tkanina dekoracyjna zwana-ikat. Wykorzystywana na poduszki czy różnego rodzaju narzuty .Ma specyficzny i bardzo charakterystyczny jakby rozmyty pod wpływem wody wzór,którego nie można pomylić z żadnym wyrobem tkanym z innej części świata.

ikat z charakterystycznym jakby rozmytym wzorem         zdjęcia wzięte ze stron : pl.dawanda.com , www.umysl.pl/podroze ,
         www.uzbek-craft.com, www.marlamallett.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz